hobit16

Bitvy

Čtvrtá Bitva Beleriandu

Dagor Bragollach
Konflikt: Válká o Klenoty
Datum: 455 První Věk
Místo: Sever Beleriand / Anfauglith
Výsledek: Morgothovo vítězství, rozbítí Obležení Angbandu, zničení Dorthonionu, ztrátta klíčových pevností a přechodů
Bojující strany
Ñoldor,  Edain (zvláště  Dům Bëorův)

Skřetí armády, Glaurung, Gothmog

Velitelé

Fingolfin

  • Maedhros
  • Angrod†
  • Aegnor†
  • Finrod
  • Bregolas†
  • Barahir
  • Hador Lórindol†

Morgoth

  • Gothmog
  • Glaurung
Síla

Síly obléhající Angband, posádky několika pevností včetně Himringu, Barad Eithelu, Nargothrondndu a Tol Sirionu, lidé z Domu Bëorova a Dor-lóminu 

30,000-40,000 Elfů a 20,000-25,000 Edain

250,000 Skřetů,Balrogové,Obři, další stvůry
Ztráty
Těžké pro Elfy i Lidi, včetně  zničení Domu Bëorova 

Neznámé, ale pravděpodobně menší 

Dagor Bragollach (Bitva Náhlého plamene) byla to čtvrtá z bitva z Válek Beleriandu.

Bitva začala

    Začalo to, když Morgoth prolomil Obležení Angbandu, které trvalo čtyřista let. V zimní noci, Morgoth překročil plamené řeky, pohlcující Ard-galen, který byl přejmenován na Anfauglith. Mnoho Skřetů zahynulo když utíkali z těchto plamenů, z ohně a kouře. Jeho armády Balrogů a Skřetů, vedené Glaurungem prvním Urulóki, velel na pláních Dorthonionu, a zabil tam Angroda a Aegnora. Maglorovi jezdci uhořeli zaživa na pláni Lothlannu, a Maglorova Propast byla dobita, dávající Morgothovi přístup do Beleriandu. Maglor ustupoval s těžkými ztrátami k Himringu, kde pomohl bránit město Maedhrosovi.

Východ Beleriandu dobit

   Aglon byl také porušen, a Celegorm a Curufin uprchli na jih od Doriathu do Nargothrondu. Morgothovi Skřeti se dostali do lesů v Mount Reriru, a znesvětili Jezero Helevorn. Caranthir prchl do Amon Ereb, kde on a Amrod postavili obranu. Tam odtud pomalu vyčistili východ Beleriandu od Skřetů, zatímco Maglor a Maedhros drželi severní hranici.

Minas Tirith u Ústí Sirionu na západě bránil Orodreth , a Orodrethův bratr Pán Finrod Felagund přišel ze severu z Nargothrondu s velkou armádou. I tak, byli přepadení velkou armádou Morgothových sil v Fen Serechu. Noldor zjistili, že byl uvězněn, a Finrod by byl zabit ale nebyl díky Barahirovu výpadu z obleženého města ,který sestoupil z Dorthonionu a zachránil ho. To byl ten skutek který později zachránil prsten Finrodův které se stal později známý jak prsten Barahirův.

Finrod a jeho lid uprchl na jih k Nargothrondu, zatímco Barahir pokračoval v bránění Dorthonionu. Horská pevnost Ered Wethrin kolem Hithlumu také držela, ačkoli jen tak tak.

Konec Bitvy: Fingolfinův souboj
   Tak bylo Obležení rozbito, Synové Fëanorovi roztroušeni, a síli Morgothovy se na severu potulovaly jak se jim zlíbilo.

Když Fingolfin, Velekrál Noldor, zocelen ztrátami tolika Noldor, jel v hněvu napříč prachem Anfauglithu a vyzval Morgotha k boji muže proti muži. V branách Angbandu nastal veliký souboj. Fingolfinův meč, Ringil, zranil Morgotha sedmkrát. Jenže, byl sražen Morgothovým kladivem, Grondem, a zabit Morgothovou mocnou ranou.
Žádné komentáře