hobit16

Bitvy

Druhá Bitva Beleriandu

Dagor-nuin-Giliath
Konflikt: Válka o Klenoty
Datum: 98 První Věk
Místo: Beleriand (Hithlum,Ard-Galen,Lammoth)
Výsledek: Vítězství Noldor, ale ztráta Fëanora, ochrana nově ustanovené oblasti Mithrim
Bojující strany
Noldor pod vedenim Fëanora a  jeho synů
Armády Angbandu
Velitelé

Fëanor†

  • Maedhros
  • Maglor
  • Celegorm
  • Caranthir
  • Curufin
  • Amrod

Morgoth

  • Gothmog
  •  Neznámí        
  • Skřetí velitelé
Síla

Spousta Fëanorových vojsk nově přicestovaných loďmi z Valinoru

15,000 Elfů a Maiar

Armády předtím obléhající Falas spojené vojsky z Angbandu (včetně vlkodlaků a Balrogů )

90,000 Skřetů a Balrog.

Ztráty

Malé, navzdory ztrátě jejich vůdce . 

Asi 4,000

 Velmi těžké většina Skřetů byla zabita v Fen v Serechu poté byli hnáni z Hithlumu, a byli pronásledováni až do Angbandu 
Popis:
 Dagor-nuin -Giliath ( Bitva pod hvězdami) byla druhá z bitev ve Válkách Beleriandu, ale v první bojovali Noldor. Bitva začala když Noldor s Fëanorem přijeli neočekávaně do Drengistu, a prošli Branou s Noldor do Hithlumu. A utábořili se na severním břehu Jezera Mithrim.

Morgoth doufal ,že zničí Noldor předtím, než by mohli povolat další Elfy, a poslali jejich síly skrz Ered Wethrin. Ačkoli Morgothovi Skřeti mnohokrát převyšovali počet Noldor, Noldor byli stále chráněni světlem Valinoru, a rychle je porazily. Skřeti ustupovali na sever skrz Ard-galenit, s Noldori těsně v patách.

Vojska Morgothova která obléhala Přístavy z Falasu z První Bitvy Beleriandu k nim
pochodovala, aby zaútočila na Noldor ze zadu, ale taktické uskupení vedené Celegormem je překvapilo v Eithel Sirionu. Uvěznění mezi dvěma Noldorinskými vojsky, Skřeti bojovali nekonečných deset dnů, obklíčeni v Fen v Serechu. Všichni až na několik Skřetů zahynuli, a Fëanor v hněvu tuto malou skupinku pronásledoval. Vojska se otočila až na okraji Dor Daedelothu, když se Balrogové hrnuli z Thangorodrim. Fëanor se zastavil a dlouho bojoval sám, než nakonec padl. Pak si armády jeho synů přišli pro jeho tělo, a Skřeti a Balrogové ustupovali. Fëanor zemřel na dohled Angbandu, třikrát proklínajíce Morgotha.

S vzestupem Měsíce Fingolfina, většina Noldor přijela do Lammothu. Tam byli napadeni Skřety, kteří tam byli Morgothem posláni aby napadli Fëanora ze zadu, a bojovali jejich první bitvu. Noldor byli lapeni ,a Fingolfinův syn Argon padl. Fingolfin a jeho přátelé sledovali Skřety dokud nebyli všichni pobiti, a potom jeli do Mithrimu.

 Bylo to moc hořké vítězství Noldor, ikdyž zničili většiny Morgothovi síly v jednom útoku ale jejich největší vůdce byl smrtelně zraněn, a ztratili jednoho z jejich princů.
Žádné komentáře