hobit16

Bitvy

Nírnaeth Arnoediad

 Události před bitvou
Nírnaeth Arnoediad - Bitva Nespočetných slz
Ted Nasmith
Konflikt: Válka o Klenoty (Pátá Bitva Beleriandu)
Datum: První Věk 472
Místo: Anfauglith
Výsledek:Rozhodující vítězství Angbandu kvůli zradě, Vylidnění Hithulumu a nahrazení Východňany, velké obsazení Beleriandu
Bojující strany

Spojenectví Maedhrosovo, tvořící spojenectví Noldor, Edain, Východňanů, a Trpaslíků

Skřetí vojska, Glaurung, Gothmog

Velitelé
Maedhros         Fingon †
Turgon
  • Húrin Thalion
  • Huor †
  • Haldir †
  • Azaghâl z Belegostu †
  •               Bór †
Morgoth
  • Gothmog
  • Glaurung
              Ulfang Černý †
Síla

100,000-120,000 Noldor a Edain vojáků z Dor-lómin, 10,000 Gondolinských vedených Turgonen, a vojsko Elfů z Nargothrondu, vojsko lidí Haleth z Brethilu, a 1-2,000 Trpaslíků z Belegostu, Východňané z Domu Bóra

Zhruba 500 000 skřetů, balrogové, zlobři a draci

Ztráty

Obrovské a poničující Noldor, muži Dor-lominů vyhlazeni kromě Hurina, tisíce zajatců

Těžké brzy v bitvě ale nakonec mírné


V roce 473 Prvního Věku, Maedhros rozhodl, že radši zabraní útoku na Angband a pomůže Noldor znovu nabýt jejich bývalé země. Od jejich porážky v Dagor Bragollach, ke které došlo před více jak dvaceti lety , ztratili Noldor kontrolu nad zeměmi severně od Beleriandu, a stali se z nich z větší části uprchlíci Hithlumu a Nargothrondu. Gondolin byl zavřený a neznámý.

Nepřátelské Síly a Strategie

Pod Spojenectvým Maedhrose a všemi Elfy z Beleriandu, stejně jako Lidmi, Trpaslíky, a nově přicestovanými Výchoďany byli přizváni k tomu, aby se spojili ve zbrani a bojovali s Morgothem. Spojenectví nejdříve očistilo Beleriand a Dorthonion od Skřetů, a potom se shromáždili k tomu, aby zaútočilo na Thangorodrim.

Plán byl takový, že Maedhros se svým vojskem zaútočí na východě a vylákali armádu Angbandu, načež Fingonovo vojsko by je napadlo z Ered Wethrin, bránilo útoku na západě,  a Morgothovy síly by se rozdrtily mezi nimi.

Pod vedením Maedhros na východě byl shromážděn zbytek synů Fëanorových, Elfů a Lidí z Himringu by byl pod vedením  Maedhrose a Bóra, a lidi z Amon Erebu pod Caranthirem a Ulfangem.

Pod Fingonem na západě byli shromážděni Elfové a Lidé z Hithlumu, Elfové z Falasu, Haladin z Brethilu a společenství poslané z Nargothrondu a dva Elfové z Doriathu, Beleg a Mablung.

Kvůli zlým skutkům Celegorma a Curufina, dvou Maedhrosových bratrů, poslal Nargothrond jen malou společnost Elfů pod vedením Gwindora. Z Doriathu, kde Thingol nikdy nepřísahal na boj vedle žádného z synů Fëanorových, přišel jen Mablung a Beleg, kteří si nepřáli zdržet se. Nicméně, Turgon neočekáván,  přišel s více jak deseti tisíci Elfy z Gondolinu, zdvojil síly západu.

Bitva

Ale Morgoth se skrze svoje špiony dozvěděl se o bojovém plánu, a špion Ulfang, který zradil Noldor, zdržel Maedhrosův ůtok. Mezitím malá skupina Skřetů podnikla výpad z Angbandu, provokující západní vojsko. Uvnitř pohledu na Ered Wethrin, Gwindorův bratr Gelmir, chycený během Dagor Bragollach, byl přinesen dále, a brutálně zabit. Vzteklý,Gwindor byl zmaten, a s ním většiny Fingonových jednotek. Jejich vztek byl tak ohromný, že téměř zničili západní Skřetí vojsko a zmařili Morgothovy plány.

Říká se, že se Morgoth třásl ,jak Gwindorova posádka bušila na jeho bránu. Pronikli, a zabili stráže na schodech Angbandu. Ale běda! Byli obklopení skrytými silami, a všichni byly zabiti či chyceni. Ze skrytých bran kolem Angbandu proudilo tisíce Skřetů ,odrazili Fingonovo vojsko zpět. Elfí armáda byla zahnaná zpět s ohromnými ztrátami, a mnohoz  lidu Haladina padlo v zadním voji.

Turgon, který odmítl jeho poslat vojsko kvůli dřívější nedohodě, teď přišel na pomoc.
Válečný šik Turgonův prorazil skrz Angbandské linie, a setkal se se stráží Fingonovou. Setkání dvou bratrů uprostřed bitvy bylo radostné.

Nakonec Maedhros přijel, ale předtím, než se mohl spojit s Fingonem a Turgonem, drak Glaurung a pán balrogů Gothmog ho zadrželi. Spojenecké síly by ještě mohly zvítězit, ale Uldor, syn Ulfanga ,zrádce, náhle zaútočil a napadl Maedhrose zezadu, zatímco další z jeho rodu přišli dolů z hor a napadly je z východu. Pod útokem z tří stran, bylo východní vojsko roztroušeno, a jen odvaha Trpaslíků z Belegostu jim pomohla uniknout,  když jejich pán Azaghâl a jeho voje zadrželi Glaurunga, dovolující synům Fëanorovým uniknout do Ossiriandu.

Azaghâl a jeho armáda bojovala s železnými maskami  a byli schopni vzdorovat ohni daleko lépe než jakýkoli Elf či Člověk. Než Glaurung zašlapal Azaghâla nohama, Azaghâl bodl dýku do Glaurungova žaludku, a drak uprchl v bolestech a křiku. S ním uprchlo mnoho sil Morgothových. Ve smutečním obřadu Trpaslíci zvedli jejich padlého vůdce, zapomínajíc na bitvu, a pochodovali k jeho domovu, v ohromném průvodu. Jejich hněv byl tak ohromný ,že se jim žádný nepřítel nedovolil postavit do cesty.

Toto všechno nepomohlo západnímu vojsku, které bylo napadeno mnoha Skřety vedené Gothmogem. Fingon padl pod jeho moc a Húrin prosil Turgona, aby ustoupil zpět do Gondolin. Huor, Húrin a zbývající Lidé z Dor-Lóminu tvořili živoucí zeď napříč Fen Serechem, vykupující čas pro Turgona aby mohl uniknout s přeživšími Elfy ze severu. Muži jenž byli v zadním voji byli téměř všichni pobiti. Huor padl, když mu okem proletěl otrávený šíp, ale jeho bratr Húrin byl chycen  živý, když byl přitlačen pod horou zabitými Skřety a Obry.

Následky a dozvuky

Morgothovo vítězství bylo téměř úplné, protože zničil všechny lidi Hithlumu a rozdělil syny Fëanorovi daleko od Himringu. Morgothovi Skřeti plenili všude v Beleriandu s výjimkou Doriathu, který byl ještě chráněn Mocí Melian, a vyloupených přístavů Falasu.

Morgoth zradil svoje sluhy Východňany, uvěznil je v Hithlumu pod trestem smrti, a odpíral jim úrodné půdy Beleriandu. Morgoth se však ještě stále obával, Turgona, nyní Velekrále Noldor po smrti Fingona, přežil, a jeho město Gondolin bylo stále pro Morgotha neznámé. Ovšem, Spojenecký útok způsobil bolestné ztráty v Morgothových silách, a vyžadovalo  to nějaký čas pro znovu vystavění jeho armád do jejich bývalé velikosti. Ale to bylo velice irelevantní, ve srovnání s tím, kolik nepřátel zničil on.
Schéma Bitvy

Žádné komentáře