hobit16

Bitvy

Třetí Bitva Beleriandu

 Dagor Aglareb
Konflikt: Války Beleriandu
Datum: 75 První Věk
Místo: Beleriand
Výsledek: Úplné vítězství Noldor
Bojující strany
Noldorinské armády z Hithlumu, Himringu, Nargothrondu, a jinde z Beleriandu
Morgothovy armády z Angbandu
Velite

Fingolfin
Maedhros
Finrod
Turgon
Angrod
Aegnor
Morgoth
Síla

Noldorinské armády

40,000 - 50,000

Více jak 100,000 Skřetů a dalších nestvůr
Ztráty

Malé

2,000

Prakticky všichni

Dagor Aglareb byla třetí bitva
Válek Beleriandu, také známá jako Slavná Bitva.
Po Dagor-nuin-Giliathth Noldor z Beleriandu nevyužili šanci aby zničili Morgothovy síly rychle, a místo toho stavěli jejich četné oblasti a obnovovali přátelství se Sindar.

Popis:
Jak Železné Hory chrlily oheň, Morgoth vyslal četné, malé skupiny Skřetů, které procházely okolo Sirionu na západě a Maglorovou Propastí na východě. Po malých bitvách na cestě, pronikli hluboko do západu a východu Beleriandu, kde byli zničeni jižními silami Noldor a Elfů Círdana z Falasu. Na východě, Maedhros, Maglor a jejich bratři dohnali jiné toulavé skupiny Skřetů, kteří pronikli Maglorovou Propastí a usadili se v Ossiriandu.

Thingol odmítl pochodovat bez synů Feanora, a tak žádná pomoc z Doriathu nepřišla. Laiquendi z Ossiriandu už neválčili potom co byli jejich vůdci zabiti v První Bitvě Beleriandu, a tak  neměli podíl v nynějším boji.

Mezitím se hlavní síla Skřetů vyrojila z Angbandu a později překročila k rovinám a k vysočinám Dorthonionu, kde je zadržela dvojčata Angrod a Aegnor. Brzo vojska pod Fingolfinovým a Maedhrosovým vedením zahájili útok na rovině Lothlannu a Ard-galenu, od východu i západu. Skřetí armády se dostali mezi kladivo a kovadlinu dvou elfích armád a neměli šanci vyhrát, většina Skřetů byla pobita, a zbytek ustupoval směrem k Angbandu. Noldori je sledovali, a naprosto zničili to co zbylo z jejich zbytku nepřátel u pohledu na vrcholy Thangorodrim.

Následky:
Toto bylo první naprosté vítězství nad Morgothem, a poté co Noldor udržovali blízkou stráž nad Angbandem, začala doba ostražitého míru známého jako Obléhání Angbandu. Toto obležení trvalo asi 400 let, ale nemohlo být nikdy kompletní kvůli neproniknutelným Železným Horám na severním úbočí Morgothovy pevnosti.
Žádné komentáře