hobit16

Bitvy

Válka Trpaslíků a Skřetů

Válka Trpaslíků a Skřetů
Začátek: T.V. 2763 Konec: T.V. 2799
Místo: Na severu od osamělé Hory a Hora Gundabad
Výsledek: Drtvivá porážka skřetů, Pyrrohovo vítězství Trpaslíků
Hlavní bitvy: Druhé vyplenění Gundabadu, jednotlivé bitvy v dolech, pevnosti a kolonie, Bitva o Azanulbizar
Vojska
Trpaslíci ze všech sedmi rodů Skřeti z Hor
Velitelé
Král Thráin II, Thorin Pavéza, Náin syn Grórův, různí panovníci ostatních rodů
Azog a další skřetí náčelníci


Úvod


Válka začala, když starší trpasličí král Thrór, žijící mnoho let v chudobě, putoval se svým přítelem Nárem do Morie, a byl zavražděn Azogem, skřetím náčelníkem Morie, v Třetím Věku  2790. Ale Nár byl propustěn aby řekl svému lidu, že se nesmějí nikdy vrátit do Morie, a vrátil se do Modrých Hor. Když se Nár vrátil ke královi Thráinovi II, který byl synem Thróra, řekl mu o vraždě jeho otce. Thráin seděl sedm dní bez jídla a spánku, než vstal a řekl: "To nemůžu snést!".  Tak začala válka. Od roku 2790 shromažďovali  Dlouhovousáči svoje síly, a vyzvaly všechny ostatní rody trpaslíků na válku proti skřetům, ale trvalo jim tři roky, než plně shromáždily všechny síly.Rané fáze

V roce 2793 zaútočili, zaplavující a plenící jednu základnu skřetů po druhé na kterou  od Gundabadu na severu, až na Kosatcová pole na jihu narazili.
O válce je toho známo málo, ale většina  války byla bojována v podzemí, ve velkých dolech a tunelích Mlžných hor, kde trpaslíci vynikali v boji. Trpaslíci byly tak intenzivní, že po dvě generace lidí , prchali Skřeti směrem k Bílé hoře.


Konečná bitva

Válka vyvrcholila v roce 2799, kdy byla poslední bitva která se bojovala v údolí mimo východní brány Morie, Bitva o Azanûlbizar. Trpaslíci nakonec vyhráli toto proslulé krvavého střetnutí, kdy posily přišly pozdě ze Železných hor.Po bitvě, chtěl král Thráin II vstoupit do  Morie a kultivovat, ale trpaslíci, kteří nebyli z Durinova rodu odmítli s tím, že město nebylo Domovem jejich otců; byli poctěni bojovat za Thróra, ale to stačilo. Dain Železná noha také varoval Thráina, že v Khazad-dům stále sídlí Durinova Zhouba.


Následky a dozvuky

Válka přišla trpaslíky velmi draho.
Polovina zúčastněných v bitvě u Azanulbizaru  byla zabita a pár tisíc víc zahynulo po válce. Nain, Frerin a Fundin byli mezi oběťmi. Sám Thráin II přišel o oko, a Thorin byl zraněn, když se jeho štít zlomil musel použít na obranu dubové větve. To vedlo k jeho pozdější přezdívce Thorin Pavéza.

Během konfliktu mnoho a mnoho tisíc Skřetů prchlo na jih přes Rohan, snažíct se najít útočiště v Bílých Horách, Rohirové s nimi měly problémy  po dvě generace.


Jiné důsledky války byly, že Skřeti z Mlžných hor prakticky vymizeli jako hrozbu pro Eriadoru a Divočinu. Jeden a půl století se Skřeti ze severu zotavovali, ale jejich populace byla dále snížena v Bitvě Pěti armád v Třetím Věku 2941, kde se Bolg syn Azogův pokusil pomstít svého otce, a v tomto procesu zničil tři čtvrtiny z nich.

Je pravděpodobné, že bez této války by Válka o prsten  byla ztracena na severu, a nosič prstenu by nikdy nedošel do Mordoru.


Žádné komentáře