hobit16

- První věk

Chronologie Prvního Věku

I.
Stvoření Eä. Valar spolu s Melkorem vstupují do Eä.

II.
První válka mezi Melkorem a ostatními Valar - Pokažení Ardy. Tulkas vchází do Eä; vypuzení Melkora. Utváření a dokončení Ardy.

III.
Začíná Jaro Ardy. Ukování Lamp Valar. Valar se usazují v Almarenu. Tulkas si bere Nessu za maželku.

IV.
Melkor se tajně vrací do Ardy, buduje Utumno a Ered Engrin (Železné hory) na severu. Jaro Ardy pokaženo.

V.
Zničení Lamp a Almarenu Melkorem. konec Jara Ardy; začátek Spánku Yavanny.

VI.
Valar zvedají Pelóri a usazují se v Amanu.

VII.
Stvoření Dvou Stromů Valar, které svým svitem umožňují příchod Prvního Dne. Začátek Počítání Času.

VIII.
Varda sbírá světlo a utváří Hvězdy; Procitnutí Elfů u jezera Cuiviénen. Někteří jsou pochytáni Melkorem a jeho služebníky a stanou se základem pro vyšlechtění Skřetů.

IX.
Oromë objevuje Elfy. Valar se vydávají do Války Mocností. Spoutání Melkora. Velká pouť elfů na Západ začíná. Thingol se setkává s Maiou Melian a pojímá ji za manželku.

X.
První věk Spoutání Melkora. Velká pouť Elfů. Vanyar a Noldor přicházejí do Eldamaru; založení Tirionu. Sindar zůstávají v Beleriandu. Na konci tohoto věku se Králi Thingolovi a Maie Melian rodí Lúthien - nejkrásnější dítě v Ardě.

XI.
Druhý věk Spoutání a Míru Ardy. Trpaslíci přicházejí do Beleriandu a usazují se v Ered Luin (Modrých horách). Na konci tohoto věku Thingol s pomocí trpaslíků buduje Menegroth.

XII.
Třetí věk Melkorova pokání. Zlo se začíná vynořovat ve Středozemi. Laiquendi přicházejí do Beleriandu a dostávají od Thingola Ossiriand jako léno. Daeron vymýšlí abecedu a písmo Cirth.

XIII.
Propuštění Melkora. Vyrobení Silmarilů, Melkor popuzuje Fëanora proti nevlastnímu bratru Fingolfinovi. Fëanor je za své chování na dvanáct let vypovězen z Tirionu a zakládá si pevnost a pokladnici ve Formenosu. Melkor mizí z Valinoru.

XIV.
Zatmění Valinoru; Melkor a Ungoliant ničí Dva Stromy. Melkor zabíjí Finwëho, otce Fëanora a krade Silmarily.

XV.
Zatmění Valinoru a Dlouhá Noc. Melkor a Ungoliant prchají přes Helcaraxë. Melkorův boj a výkřik v Lammothu. Melkor znovu hloubí a opevňuje Angband. Noldor se bouří proti Valar, Fëeanor a jeho synové pronášejí svou přísahu; Mandos vynáší Sudbu Noldor. Melkor vpadá do Beleriandu; rvní bitva Beleriandských válek. Melianin Pás chrání Doriath a království Elu Thingola.

XVI.
Dlouhá Noc pokračuje. Fëanor pálí lod Teleri v Losgaru. Dagor-nuin-Giliath (Bitva pod Hvězdami); Fëanor je zabit a Maedhros zajat. Fingolfin pochoduje napříč Helcaraxë. Valar připravují Měsíc a Slunce.

XVII.
Vychází Měsíc. Dlouhá Noc končí (?) i Yavannin spánek; Druhé Jaro Ardy. Fingolfin vstupuje do Středozemě. Měsích sedmkrát křižuje oblohou.

FA 1
Počátek Slunečních Roků: Slunce vychází na západě. Procitnutí lidí. Fingolfin vchází do Mithrimu. Skřeti prchají do Angbandu. Fingon zachraňuje Maedhrose. Fingolfin je jmenován Velekrálem všech Noldor. Varda mění směr pohybu Sluneční lodi.

21
Mereth Aderthad.

51
Ulmo se zjevuje Finrodovi a Turgonovi ve snu. Finrod objevuje Jeskyně Narogu a začíná budovat Nargothrond, který je hotov před dokončením Gondolinu.

52
Ulmo zjevuje Turgonovi údolí Tumladen.

cca. 60
Dagor Aglareb (Slavná bitva) - třetí z velkých bitev v Beleriandských válkách. Začátek Obklíčení Angbandu.

c. 70
Thingol zakazuje svému lidu mluvit jazykem vyhnanců a vrahů rodných.

104
Gondolin je dokončen.

cca. 160
Skřeti napadají Hithlum z Lammothu.

cca. 260
Glaurung je poražen na Ard-galenu. Začátek Dlouhého míru.

cca. 304
Aredhel opuští Gondolin.

cca. 306
Narodil se Maeglin, syn Eöla a Turgonovy dcery Aredhel.

cca. 310
Finrod objevuje Edain v Ossiriandu.

cca. 311
Bëor se stává spojencem Finroda Felagunda.

cca. 330
Aredhel a Maeglin přicházejí do Gondolinu. Smrt Aredhel a Eöla.

cca. 355
Smrt Bëor.

cca. 365
Bereg z Prvního Domu Přátel elfů se vrací do Eriadoru.

cca. 370
Haleth přivádí svůj lid do Brethilu.

389
Narození Hadora.

cca. 425
Dům Hadorův se usazuje v Dor-lóminu.

cca. 441
Narození Húrina.

444
Narození Huora.

455
Zima: Dagor Bragollach (Bitva Náhlého plamene); smrt Hadora a Fingolfina. Konec Obklíčení Angbandu a Dlouhého Míru. Fingon se stává Velekrálem Noldor.

457
Sauron dobývá Tol Sirion. Beleg a Halmir drží Brody přes Teiglin. Húrin a Huor tráví rok v Gondolinu. V tomto čase Východňané vstupují do Beleriandu.

460
Podzim: Smrt Barahira a vyhnanců z Dorthonionu. Beren zůstává v Dorthonionu.

462
Skřeti útočí na Hithlum za severu a východu. Galdor je zabit.

464
Zima: Beren vstupuje do Dorthonionu.

465
Léto: Beren poprvé uviděl Lúthien. Narození Túrina v tomto roce.

466
Jaro: Lúthien opětuje lásku Berena. Léto: Beren je přiveden do Menegrothu a žádá Thingola o ruku Lúthien. Thingol posílá Berena na Výpravu za Silmarilem. Podzim: Beren v Nargothrondu.

466-68
Výprava za Silmarilem. Smrt Finroda a Draugluina. Tol Sirion očištěn; Sauron osídluje Taur-nu-Fuin. Beren získává Silmaril z Morgothovy koruny. Hon na Vlka; smrt Berena, Huana, Carcharothe, and Lúthien.

cca. 470
Beren a Lúthien přebývají na ostrově Tol Galen; rodí se jim syn Dior.

473
Rok Nářků. Maedhrosova unie a Nirnaeth Arnoediad (Bitva Nespočetných slz); umírá Fingon a Huor, Húrin a Gwindor jsou zajati a odvlečeni do Angbandu. Túrin je poslán na výchovu do Doriathu. Narození Tuora a Nienor. Turgon se stává Velekrálem Noldor.

474
Pád Falasu; Círdan a jeho lid hledají útočiště na ostrově Balar a budují Přísavy v ústí Sirionu.

482-85
Túrin bojuje po boku Belega na hranicích Doriathu.

485
Smrt Saerose; Túrin opouští Doriath a stává se psancem.

486
Beleg nachází Túrin. Túrin a jeho družina psanců se usazují na Amon Rúdhu.

487
Dva Kapitáni (Beleg a Túrin) hájí Dor-Cúarthol (Země Luku a Přilby) a jsou postrachem pro tamní Morgothovi služebníky. Amon Rúdh zrazen. Beleg a Gwindor osvobozují Túrina ze zajetí skřetí tlupy; Beleg nakonec umírá ranou, kterou mu nevědomky zasazuje Túrin - Sudba jej opět dohání. Túrin přichází do Nargothrondu.

490
Tuor otrokem v domě východňana Lorgana.

492
Tuor utíká a žije jako psanec v kraji Mithrim.

496
Porážka Haletina lidu. Glaurung vpadá do Západního Beleriandu; Bitva v Tumhaladu a vyplenění Nargothrondu. Umírá Orodreth, Gwindor, a Finduilas. Túrin hledí Glaurungovi do očí před branou Nargothrondu. Tuor přichází do Nevrastu a posléze do Gondolinu. Příchod Kruté Zimy ze Severu.

497
Túrin pobývá v Brethilu.

500
Túrin si nevědomky bere svou sestru Nienor.

501
Túrin zabíjí Glaurunga a ten činí poslední zlo - Sudba dohání Túrina a jeho okolí. Nienor, Brandir a Túrin umírají.

502
Morgoth se záměrem vypátrat Turgona propouští Húrina ze Thangorodrim (kde byl vězněn po Nirnaeth Arnoediadu). Smrt Morwen. Húrin přináší Thingolovi Nauglamír jako výplatu za výchovu svého syna Túrina.

503
Svatba Tuora a Idril Gondolinské, dcery Turgona. Zhruba v tomto čase umírá Húrin, ale Morgoth už tuší, kde se nachází tajné Turgonovo sídlo.

504
Jaro: Tuorovi a Idril se rodí syn Eärendil.

cca. 505
Elu Thingol je zabit. Trpaslíci plení Menegroth.

cca. 505
Beren znovu získává Nauglamír.

cca. 509
Druhá smrt Berena a Lúthien. F ëanorovi synové plení Menegroth; přitom umírá Dior a Nimloth. Elwing prchá i se Silmarilem do Sirionských přístavů k Círdanovi.

511
Slunovrat: Pád Gondolinu. Ecthelion zabíjí Pána balrogů Gothmoga a sám přitom umírá, s ním umírají i Turgon, Maeglin, a Glorfindel. Tuor, Idril, a Eärendil utíkají do Sirionských přístavů. Gil-galad je jmenován (posledním) Velekrálem Noldor.

cca. 543
Tuor a Idril odplouvají na Západ a víckrát je nikdo ve Středozemi nespatří. Eärendil se stává pánem zbytku Edain v Přístavech a Ústí Sirionu a bere si za ženu Elwing. V následující době se rodí jejich synové Elrond a Elros.
cca. 600
Válka hněvu. Konec Prvního věku.