hobit16

- Dobro

Beren

Beren
Další jména
Erchamion (Jednoruký), Camlost (Prázdnoruký)
Národ Člověk
Rod
Edain, Dům Bëorův
Datum narození
R.S. 443
Datum umrtí
R.S. 503
Knihy Silmarillion


Je to syn Emeldir a Barahira a náleží ke královskému Bëorovu rodu z Dorthonionu. Jeho láska k Lúthien je jedním z největších příběhů ze starých časů.

Bitva náhlého plamene, jež byla za Berenova mládí, přivodila konec království Bëorova domu v Dorthonionu. Od té doby bydlel se svým otcem a 10 dalšími muži na vysočině Dorthonion poblíž jezera Tarn Aeluin. V Morgothem okupované vysočině prováděli mnoho statečných činů, až to znepokojilo i samotného Temného pána. Když byli pomocí lsti zavražděni jeho druzi, vynutil si Beren pomstu na vrahovi svého otce a potom žil s pomocí zvířat jako osamělý psanec stále v Dorthonionu až byla na jeho hlavu vypsána stejná odměna jako na hlavu Fingona, velekrále Noldor. Dostal také zpět Barahirův prsten, jež byl jeho otci za záchranu dán Finrodem Felagundem a jež zaručoval pomoc Barahirovi a jeho potomkům (prsten se nakonec dostal až k Aragornovi). Beren byl postupně vytlačován z rodné země pošpiněné Sauronem. Nakonec jako první překročil bez povolení Melian hranici království Doriath, kde spatřil Lúthien, dceru Thingola a Melian, do které se zamiloval.

Thingol však svolil k jejich svatbě jen za podmínky, že mu Beren donese jeden ze silmarilů, které měl ve své železné koruně Morgoth, považoval totiž úkol za nesplnitelný a nechtěl, aby si Lúthien vzala člověka. Beren s Lúthien však s pomocí Finroda, který zemřel při obraně Berena, a psa Huana přes velká nebezpečí dorazili do Angbandu přímo před Morgotha. Zatímco Lúthien uspala Temného pána svým zpěvem, Beren vzal z koruny silmaril. Když se však pokoušel dostat ven další, zlomil dýku Angrist a jeden z úlomků řízl Morgotha. Při pokusu dostat se z Angbandu je napadl obrovský vlk Carcharoth vychovaný samotným Morgothem. Beren mu nastavil silmaril, ale vlkovi jeho záření nevadilo, a ukousl Berenovi ruku i se silmarilem (proto je Beren nazýván Erchamion, jednoruký). Silmaril ho však začal v žaludku pálit, proto odběhl pryč a nechal Berena a Lúthien být. Ti byli zachráněni Manwëho orli. Před Thingolem potom Beren prohlásil, že drží silmaril v ruce a zdvihl pahýl ukousnuté ruky. V Thingolovi to vzbudilo soucit a svolil k svatbě. Beren se poté účastnil honu na Carcharotha, který se potuloval Doriathem, ale přestože byl lov úspěšný, byl smrtelně zraněn.

Lúthienina láska k Berenovi byla tak silná, že po jeho smrti ulehla a zemřela také. Její duše putovala do Síní Mandosu, kde dohnala Mandose k lítosti svým zpěvem. Ona i Beren byli znovu vráceni do života, ale oba měli zemřít lidskou smrtí. Až do smrti bydleli na ostrově Tol Galen v Ossiriandu. Beren se zapojil do dalších událostí Prvního věku už jen jednou, když přepadl armádu trpaslíků, jež vyplenila Doriath a ukradla Nauglamír, náhrdelník, v němž byl zasazen silmaril.

Lúthien porodila Berenovi syna Diora, Thingolova dědice, v němž se spojila krev lidí, elfů a Maiar.

 


Žádné komentáře